Rzeszowska urna wyborcza z przełomu XIX i XX w. – po konserwacji.

W ubiegłym roku, podczas Nocy Muzeów zbieraliśmy w naszej instytucji fundusze na odrestaurowanie wybranych eksponatów. Jednym z nich była urna wyborcza sprzed ponad stu lat znajdująca się na wystawie „Sześć wieków Rzeszowa”. Dziś odzyskała swój dawny blask. Dzięki staraniom Działu Konserwacji, a w szczególności profesjonalnym zabiegom konserwatorskim naszej szanownej Koleżanki Jadwigi Schultis (za co chylimy czoła), eksponat wygląda obecnie tak jak przed laty, gdy służył głosowaniom w rzeszowskim magistracie na przełomie XIX i XX w. Zapewne przed ponad wiekiem zwiniętą rolkę papieru ze swoim głosem wrzucał do środka urny m.in. dr Stanisław Jabłoński lub dr Roman Krogulski. Eksponat ten jest żywym śladem naszej regionalnej historii. Poniżej prezentujemy fotografie (aut. G. Stec) sprzed i po konserwacji – jak sami Państwo mogą zauważyć różnica jest niebagatelna. Dziękujemy Państwu serdecznie za wsparcie finansowe. I oczywiście zachęcamy do odwiedzenia naszego oddziału Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, by mogli Państwo zobaczyć urnę na żywo, ponieważ powróciła niedawno na swoje miejsce w ekspozycji. Zapraszamy serdecznie.