Wspomnienie o płk. Leopoldzie Lisie – Kuli

W Muzeum Historii Miasta Rzeszowa – Oddziale Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – od 5 marca br. czynna jest wystawa pt.: „Wspomnienie o płk. Leopoldzie Lisie – Kuli”.
Intencją wystawy jest przypomnienie postaci wybitnego żołnierza, bohatera walk o niepodległość, a także zaprezentowanie pamiątek z nim związanych. Na ekspozycji można zobaczyć m. in. patki z mundurka gimnazjalnego Leopolda Lisa – Kuli, jego szablę, popiersie autorstwa prof. Edwarda Wittiga, wieńce i szarfy złożone podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w 1932 r. oraz uratowaną głowę z tegoż pomnika, zniszczonego przez Niemców podczas wojny. Pokazane są także unikatowe szarfy z wieńców pogrzebowych z 1919 r., jakie niedawno trafiły do zbiorów Muzeum Okręgowego.

Uzupełnienie wystawy stanowią archiwalne publikacje, dawna prasa oraz fotografie i kalendarium, przedstawiające najważniejsze etapy drogi życiowej płk. Leopolda Lisa – Kuli.

Wystawa czynna będzie do połowy kwietnia br.

Jerzy Majka