LISTOPADOWE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

Sen o Polsce niepodległej
Jak sakrament w sercach tlał
Na fundament krwawe cegły
Niósł jej Naród z polskich ciał
A gdy krzyk dziś w niebo bije,
Od Bałtyku do Tatr grzmi
To, dlatego Polska żyje,
Że, Narodzie, żyjesz ty !
          Artur Oppman (Or-Ot)

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie razem z Instytutem Pamięci Narodowej zaprasza 11 listopada br. w godzinach 14:00-18:00 na Listopadowe Spotkanie z Historią (budynek główny Muzeum przy ul. 3 Maja 19).
Słowa takie jak Polska, Naród, Ojczyzna były dla polskiego młodego pokolenia przełomu XIX i XX wieku religią i powołaniem. W gorących głowach jawiły się historie dawnej świetności, zwycięstwa polskich władców i hetmanów, w sercach rodziło się pragnienie wolności, niestety zaprawione goryczą zaborów. W 1914 r. wybuchła I wojna światowa, która zachwiała fundamentami Europy. Polacy otrzymali szansę na niepodległość i tę szansę wykorzystali. W przyszłym roku będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Tegoroczne spotkanie z historią będzie swego rodzaju wstępem do tych obchodów.
W programie promocja książek, prelekcje historyczne, filmy archiwalne (poniżej plakat ze szczegółami).