Odsłonięcie pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli w 1932 r. Wystawa fotograficzna (4.03.2010 – 2.04.2010)

Obchody 91. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa – Kuli

Odsłonięcie pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli w 1932 r. Wystawa fotograficzna

18 września 1932 r. dla mieszkańców Rzeszowa był niezwykle uroczysty. W tym dniu, dzięki wielu staraniom, mieli uhonorować jednego spośród siebie, młodego człowieka, który swe talenty i życie poświęcił Ojczyźnie.

Odsłonięcia pomnika autorstwa prof. Edwarda Wittiga dokonał Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Wśród uczestników tej uroczystości byli m.in. matka Leopolda Elżbieta Kulowa, p. marszałkowa Aleksandra Piłsudska z córkami, gen. Kazimierz Sosnkowski a także inne postacie polskiej sceny politycznej okresu międzywojennego.

Na ekspozycji prezentujemy uroczystą oprawę tego dnia posługując się unikalnymi zdjęciami Zakładu Fotograficznego Edwarda Janusza ze zbiorów muzealnych oraz fotografiami z archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego (Narodowe Archiwum Cyfrowe). Wystawę uzupełniły oryginalne eksponaty: głowa z oryginalnego, przedwojennego pomnika (zniszczonego podczas okupacji przez Niemców) a także jeden z wówczas składanych wieńców.

Wystawa czynna będzie od 04.03.2010 do 02.04.2010