150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

Jedną z najbardziej charyzmatycznych i rozpoznawalnych postaci w naszej długiej i skomplikowanej historii jest Józef Piłsudski. Człowiek dla którego los Ojczyzny był bardzo ważny, a walce o jej wolność, suwerenność i niezależność poświęcił praktycznie całe życie. Józef Piłsudski urodził się 05.12.1867 roku w Zułowie koło Wilna. Pierwszych siedem lat życia małego Ziuka upłynęło bardzo pogodnie i szczęśliwie. Niestety po ogromnym pożarze majątku zubożała rodzina przeniosła się do Wilna i tam Józef uczęszczał do gimnazjum i zdał maturę.

Początkowo swoje losy związał z medycyną i podjął studia w Charkowie. Tam nawiązał kontakty z organizacją „Narodna Wola”, której celem było dokonanie zamachu na cara Aleksandra III. Zamach nie udał się, nastąpiły aresztowania. Za kontakty z zamachowcami Piłsudski został skazany na zesłanie na Syberię. Po powrocie nawiązał współpracę z Polską Partią Socjalistyczną. Następnie obserwując złożoną sytuację międzynarodową i dostrzegając konflikt zaborców  i możliwość walki o Polskę zakłorzył Związek Walki Czynnej i Związki Strzeleckie. W czasie Wielkiej Wojny walczył w Legionach, został komendantem I Brygady Legionów. Następnie został internowany w Magdeburgu. Wrócił do kraju 10.11.1918 r., został Naczelnikiem Państwa Polskiego, wodzem naczelnym w wojnie polsko – bolszewickiej, marszałkiem Polski.

W latach 1923 – 1926 wycofał się z życia politycznego, przeprowadził do Sulejówka i oddał pracy pisarskiej. Widząc skomplikowaną sytuację polityczną państwa dokonał przewrotu majowego 12.05.1926 roku i przejął władzę w Polsce. Pełnił min. funkcje premiera czy Ministra Spraw Wojskowych w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych.

Umarł 12.05.1935 roku, a jego pogrzeb był wielką narodową manifestacją. Został pochowany na Wawelu w Krakowie (obecnie krypta Srebrnych Dzwonów), natomiast serce razem z matką na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Na grobie zgodnie z życzeniem Piłsudskiego wyryto słowa jego ulubionego poety Juliusza Słowackiego:

Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą

Za innych śladem iść tą samą drogą.” 

„Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła: niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie
Tak żyłem.”

    

I jeszcze kilka ciekawostek o Piłsudskim:

Józef Piłsudski był ogromnym łasuchem, bardzo lubił słodycze, a wśród nich wedlowskie herbatniki, placek ze śliwkami i pianką z białek, cukierki. Uwielbiał pić herbatę, zawsze mocną słodką i obowiązkowo w szklance. Nie pił alkoholu, ale nie stronił od tytoniu. Uwielbiał oglądać bajki Walta Disneya, kochał konie, jego ulubiony nazywał się Kasztanka.

                                                      

Skip to content