NOC MUZEÓW 2021

Noc Muzeów 2021

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa wraz z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie oraz z Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli, a także z partnerami:

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, Biurem Wystaw Artystycznych, PGE Dystrybucja – Muzeum Energetyki Podkarpackiej i Archiwum Państwowym zapraszają na kolejną edycję rzeszowskiej Nocy Muzeów.

Ze względu na panujące obostrzenia sanitarne zapraszamy Państwa do śledzenia naszych stron internetowych i profili społecznościowych w dniu 15 maja 2021 r. Począwszy od godziny 19.00 na stronach i profilach społecznościowych instytucji kulturalnych zaplanowane zostały wydarzenia online, m.in. filmy i podcasty. Natomiast w dniach od 16 do 23 maja będzie można zwiedzać placówki i przygotowane tam prezentacje i wystawy.

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa:

www.facebook.com/MuzeumHistoriiRzeszowa

20:15 – Tablica pamiątkowa z 1911 r. Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie

• Wystawa czasowa: „Katyń 1940”
  • Wystawa stała: „Sześć wieków Rzeszowa”

Zapraszamy na stronę internetową: www.nocmuzeow.muzeum.rzeszow.pl

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie:

www.facebook.com/muzeumokregowerzeszow

19:00 – „Portret Katarzyny z Branickich Potockiej” – prezentacja filmowa

19:15 – Probierz do prochu z końca XVIII wieku – prezentacja filmowa

19:30 – Prezentacja eksponatów z zabytkowej kolekcji strojów historycznych i akcesoriów damskich

19:45 – Miecz Scytyjski – prezentacja filmowa

16, 18 – 23 maja 2021 – Zwiedzanie w muzeum, w godzinach otwarcia muzeum, wstęp płatny.

• Wystawa czasowa „Skarby muzealne” – eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa oraz Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie.
  • Wystawa – „Niepodległość szablą wywalczona”
  • Wystawy stałe: Galeria Malarstwa Europejskiego, Galeria Rzemiosła Artystycznego, Galeria Malarstwa Polskiego, Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki, Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo- wschodniej

16 maja 2021, godz. 10:00 – 16:00 – Spotkanie z autorami wystawy „Skarby Muzealne”,

kuratorem Beatą Kuman – prezentacja zabytkowej kolekcji strojów historycznych i akcesoriów damskich (z kolekcji Hanny Szudzińskiej) – kilkanaście wybranych eksponatów, reprezentujących planowaną wystawę „Modowy Luksus”.

kustoszem Marią Stopyra – prezentacja rzadko pokazywanego „Portretu Katarzyny z Branickich Potockiej”  – kopia dzieła sławnego malarza Franza Xavera Winterhaltera.

23.05.2021 – godz. 12:00 oraz 14:00  – „Ze wszystkich kobiet świata najpiękniejsza jest noc”. Motyw nocy w malarstwie. Prezentacja multimedialna i „spacer” po ekspozycji z kustoszem Michałem Rutem

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie:

www.facebook.com/muzeum.rzeszowie

20:00 – „Gambit Głowiaka” – prezentacja filmowa

16, 18 – 21, oraz 23 maja 2021 – Zwiedzanie w muzeum, w godzinach otwarcia muzeum, wstęp płatny.

• Wystawa – „Odchodzące ślady zachować w pamięci”
  • Wystawa stała: „Na co dzień i od święta”

Szczegółowy program: Noc Muzeów 2021

Serdecznie zapraszamy!