OFERTA WAKACYJNA

Zapraszamy już teraz grupy zorganizowane do zapisów na zajęcia zaplanowane na okres wakacji. Rezerwacja pod numerem telefonu: (17) 875-41-99. Oferta wakacyjna Muzeum Historii Miasta Rzeszowa wygląda następująco:

1. Prawda i mity o rzeszowskiej starówce i zabytkach

Plenerowa lekcja muzealna poświęcona dziejom miasta Rzeszowa, pełna prawdziwych opowieści oraz legendarnych ciekawostek o dawnym Rzeszowie, jego mieszkańcach oraz najciekawszych zabytkach na rzeszowskiej starówce.

Czas trwania: ok. 60 min.

Koszt: 5 zł od osoby

2. Zamek rzeszowski i jego mieszkańcy

W trakcie lekcji warsztatowej opowiemy historię budowy zamku oraz całego systemu obronnego i części składowych zamkowych fortyfikacji. Dzieci poznają dzieje rzeszowskiego zamku, jego funkcję obronną i reprezentacyjną oraz sylwetki właścicieli Rzeszowa – mieszkańców zamku jak np. Mikołaj Spytek Ligęza, Jerzy Sebastian Lubomirski itp. Elementem warsztatowym lekcji jest wykonanie mapy fortyfikacji zamku w Rzeszowie oraz projekt zegara na wieżę zamkową.

3. Bohater – bohaterstwo, patriota – patriotyzm

Zajęcia zapoznają uczniów z pojęciami oraz cechami charakterystycznymi dla bohatera oraz patrioty. Lekcja muzealna przedstawiająca lokalne zasłużone postaci takie jak płk Leopold Lis Kula czy  burmistrz Wiktor Adam Zbyszewski jako przykłady bohaterskich postaw w walce o Polskę oraz patriotów zaangażowanych w działalność społeczną i patriotyczną stanowiących wzór dla współczesnych dzieci i młodzieży.

4. Rzeszowskie parki i ogrody

Historia rzeszowskich ogrodów na przestrzeni dziejów. Jak zmieniały się przez wieki miejsca rekreacji rzeszowian. Przykłady istniejących i nie funkcjonujących już terenów zielonych miasta od ogrodów zamkowych i stawu bernardyńskiego, przez „Małpi gaj”, po fontannę multimedialną. Każdy z uczestników będzie mógł przygotować projekt własnego ogrodu. Zajęcia połączone z pokazem multimedialnym.

Termin: od początku lipca do połowy sierpnia

5. Lubomirscy na Rzeszowie

Opis dziejów Rzeszowa z perspektywy ich właścicieli – Lubomirskich, jednego z najpotężniejszych rodów szlacheckich ówczesnej Rzeczypospolitej. Kim byli i z czego zasłynęli?  Przykłady zmian jakie zaprowadzili w Rzeszowie i śladów jakie po sobie zostawili. Zajęcia połączone z plenerem i przygotowaniem planu miasta z własną trasą zwiedzania.

Termin: od początku lipca do połowy sierpnia

6. Lato – czas wakacji

Podróż w 20-leciu międzywojennym. Na zajęciach młodzież dowie się gdzie najchętniej rzeszowianie jak i reszta Polski spędzała wakacje. Wyjeżdżali nad morze a może w góry?

Każdy kurort proponował bywalcom najróżniejsze rozrywki. Dlatego też do każdej podróży odpowiednio się przygotowywano. Jak wyglądał bagaż, z czego wykonywano walizki. By w końcu wybrać środek transportu. Pod koniec zajęć dzieci wykonają kolorowy kolaż wakacyjny.

Koszt: 10 zł od osoby

Termin: lipiec oraz druga połowa sierpnia

7. Z letniej kuchni

Ulubione letnie potrawy. Jaka jest historia najpopularniejszej letniej ochłody – lodów? Czym jest chłodnik? Oraz o innych potrawach, które gościły na stole w czasie lata. Rzeszowskie cukiernie oferowały w czasie lata różne specjały na ochłodę. Lato to również czas spotkań na świeżym powietrzu – uczniowie przygotują menu na letni piknik.

Czas trwania: ok. 60 min.

Koszt: 5 zł od osoby

Termin: lipiec oraz druga połowa sierpnia.

Zapraszamy także do rezerwacji zajęć na wakacje w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz w Muzeum Etnograficznym – oferta podana na stronach internetowych tych instytucji.